Gdzie znaleźć biznes oferty?

Gdzie znaleźć biznes oferty?

Istnieje wiele pomysłów i sposobów na otwarcie nowego biznesu. Można polegać wyłącznie na swojej kreatywności i wyobraźni, jak również korzystać z rozwiązań i pomysłów innych osób. Wchodząc w spółkę z takimi osobami lub odkupując ich biznes-oferty, mamy szansę skrócić czas konieczny na przygotowanie i uruchomienie inwestycji, od razu czerpiąc z niej profity. W tym artykule skupimy się właśnie na tym, jak najszybciej i najprościej znajdować dobre, warte naszego zainteresowania biznes oferty sprzedam biznes.

Czy wiesz, że…

… W latach 2014-2021 Polska doświadczyła znaczącego wzrostu w zakresie fuzji i przejęć firm, szczególnie w sektorach technologicznym, e-commerce i finansowym.

 

Kto najczęściej wystawia biznes oferty na sprzedaż?

Wiele osób i firm myśli o sprzedaży swoich biznesów. Bardzo często są to właściciele tychże firm, którzy decydują się na taki ruch z różnych powodów, np. przejście na emeryturę, zmiana kierunku działalności lub potrzeba pozyskania kapitału. Również prywatni i komercyjni inwestorzy, którzy inwestowali w firmy np. fundusze venture capital, mogą chcieć sprzedać swoje udziały w odpowiednim momencie, aby zyskać zysk. Nie można także pomijać innej, dość dużej grupy podmiotów sprzedających biznesy. A są nią bankruci. Firmy, które nie radzą sobie finansowo i są w trudnej sytuacji, mogą zostać wystawione na sprzedaż w ramach procedur upadłościowych. Ostatnią grupą są osoby, mające dobry pomysł na otwarcie firmy, ale nie dysponujący odpowiednim kapitałem na realizację. Pozyskanie inwestora jest dla nich szansą na uruchomienie biznesu, a następnie dzielenie się płynącymi z niego zyskami.

Przeczytaj też: Spółki zagraniczne  jakie są wady i zalety spółek zagranicznych?

 

Gdzie znaleźć biznes oferty?

Jeżeli chodzi o to, gdzie biznes oferty są najczęściej publikowane, to zwykle odbywa się to poprzez specjalistyczne platformy internetowe, doradców biznesowych, a także prasę branżową. Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem są jednak specjalistyczne serwisy internetowe, takie jak ofertybiznesu.pl. Działają one w taki sposób, że zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać swoje oferty sprzedaży biznesu. W ich treści szczegółowo opisują swoje biznesy, skupiając się na charakterze działalności, koniecznych inwestycjach, ryzyku, potencjale. Aby zwiększyć wiarygodność swoich ofert biznesu, mogą dodatkowo publikować w nich biznesplany, a także ewentualne analizy, raporty i wyceny przygotowane przez ekspertów biznesowych.

W polskim internecie działa wiele tego typu serwisów, przy czym należy zwrócić uwagę na ich popularność. Część z nich może dublować ogłoszenia z innych serwisów, tych z największą liczbą biznes ofert. Upewnijmy się również czy serwis ogłoszeniowy, z którego zamierzamy korzystać, jest wiarygodny. Jak to zrobić? Sprawdzając, czy ma kompletny regulamin świadczenia usług, czy są w nim zdefiniowani właściciele wraz z podanym adresem i czy informacje te znajdują potwierdzenie w innych wiarygodnych źródłach, np. bazach KRS lub CEIDG.

 

Odnów stare znajomości

Bardzo często zapominamy o swoich dawnych, szkolnych i studenckich znajomościach. Tymczasem kariera wielu naszych znajomych mogła się ułożyć w bardzo ciekawy sposób. Być może część z nich została przedsiębiorcami i poszukuje wspólników, inwestorów lub chce sprzedać swój biznes. Odnawiając dawne znajomości, zwiększasz swoje szanse na pozyskanie cennych informacji na ten temat. Być może oni również zechcą Ci pomóc i przekażą kontakt do Ciebie swoim znajomym, aranżując Wasze spotkanie biznesowe. Dobrą okazją do odnowienia znajomości mogą być spotkania klasowe po latach. Oczywistą trudnością jest jednak zwołanie wszystkich absolwentów w jednym czasie w jedno miejsce. Kiedy jednak uda się tę trudność pokonać, efekty mogą być naprawdę zadowalające.

Czy wiesz, że…

… Polskie agencje, takie jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), aktywnie wspierały i promowały inwestycje w Polsce, oferując różne formy wsparcia dla zagranicznych inwestorów.

Zobacz też: Sprawdź jak skutecznie sprzedać biznes

 

Lokalne uczelnie wyższe

Czy wiecie, że jedne z lepszych pomysłów na biznes mają studenci? To właśnie oni często są założycielami różnorodnych start-up’ów. Świeże spojrzenie na różne życiowe sprawy, zainteresowanie nowymi technologiami, a także kreatywność. To wszystko pomaga studentom wpadać na nowe inspirujące pomysły biznesowe, które być może wydadzą Ci się warte uwagi. Wiele uczelni cyklicznie organizuje spotkania i panele gospodarcze, które kojarzą lokalnych przedsiębiorców ze studentami. Również studenckie inkubatory przedsiębiorczości są dobrym miejscem, w którym można znajdować biznes-oferty sprzedaży lub współpracy.

Może Cię zainteresować: Szukam inwestora — kilka porad gdzie szukać inwestora?

Miejscowe restauracje

W każdym mieście są takie miejsca, w których spotykają się lokalni przedsiębiorcy, aby ze sobą porozmawiać, wymienić uwagami na temat rynku lub po prostu zawrzeć nowe znajomości. Mogą to być siłownie, kluby sportowe, restauracje, puby i inne różnorodne miejsca. Powinieneś zacząć w nich bywać, jeśli chcesz dotrzeć do osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane Twoją firmą lub chcą inwestować w nowe przedsięwzięcia. Jeszcze lepiej, jeśli znasz kogoś, kto w takich miejscach regularnie bywa i może Cię w nie wprowadzić, jednocześnie przedstawiając członkom, a tym samym budując Twoją wiarygodność w ich oczach.

Sprawdź też: Jak sprzedać biznes?
Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów

 

Jak szukać biznes oferty?

Jeżeli po raz pierwszy zamierzasz szukać ofert biznesu na sprzedaż lub dotyczących współpracy, np. inwestorskiej, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią dotarcie do interesujących ogłoszeń.

  • Zdefiniuj swój cel i określ specjalizację. Od samego początku powinieneś wiedzieć, jakie biznes oferty najbardziej Cię interesują. Czy chcesz kupić gotową do działania firmę z pełnym zapleczem know-how, czy może wolisz zostać inwestorem w jakimś start-upie, inwestując w niego swój kapitał i stając się niejako udziałowcem? Zastanów się także nad tym, czy interesują Cię biznes oferty zgodne z Twoim doświadczeniem, wiedzą, specjalizacją, wykształceniem, czy nie ma to dla Ciebie znaczenia i godzisz się zaufać innym ludziom, inwestując w biznes oferty dotyczące branży, która jest dla Ciebie nowością. Pamiętaj o tym, że im więcej wiesz na temat biznesu, w który chcesz wejść, tym większe masz szanse na powodzenie swoich planów.
  • Określ lokalizację poszukiwań. Internet daje nam niesamowite możliwości nawiązywania współpracy biznesowej na całym świecie. W wielu przypadkach możliwe jest kupienie biznesu lub wniesienie swojego wkładu inwestycyjnego bez spotkań face to face. Lecz czy jest to polecane? Raczej nie. Podczas osobistego spotkania z osobą sprzedającą biznes lub pomysł na biznes, można dowiedzieć się znacznie więcej niż z treści ogłoszenia lub rozmów na komunikatorze. Jeżeli cenisz swój czas lub nie masz ochoty na dalekie podróże, ogranicz swoje poszukiwania do takiego obszaru, po którym możesz wygodnie się poruszać i nie będzie Ci szkoda czasu na dalekie dojazdy. Mogą to być np. sąsiednie województwa. Przy inwestycjach na większą skalę, z których potencjalny zysk jest znaczniejszy, promień ten należy zwiększać, wychodząc nawet poza granice swojego kranu, a czasem i kontynentu.
  • Stosuj słowa kluczowe. Jeśli wybór biznes ofert na sprzedaż lub współpracy jest duży, a Ty nie masz czasu na przeglądanie wszystkich, staraj się stosować słowa kluczowe w swoich poszukiwaniach. Wymieniaj branże, którymi jesteś zainteresowany, lokalizacje lub takie słowa jak: zysk, wkład, kapitał, biznesplan. Im więcej szczegółów znajduje się w ogłoszeniu, tym jest ono rzetelniej przygotowane, a biznes sprawia wrażenie bardziej wiarygodnego i wartego Twojej uwagi.

Czy wiesz, że…

… W Polsce wiele firm to przedsiębiorstwa rodzinne. Z biegiem czasu wiele z nich przeszło proces profesjonalizacji i często były przedmiotem zainteresowania inwestorów.

Przeczytaj także: Szukam inwestora startup – sprawdź porady, gdzie skutecznie szukać inwestora

 

Gdzie szukać biznes oferty z zagranicy?

Jeśli chodzi o szukanie biznes oferty z zagranicy, istnieje wiele źródeł i platform, które umożliwiają znalezienie interesujących ofert biznesu. W pierwszej kolejności warto przeglądać specjalistyczne strony skupiające się na międzynarodowej sprzedaży firm. Niektóre z nich to

  • BusinessesForSale.com
  • BizBuySell (głównie dla USA, ale ma także oferty międzynarodowe)
  • Daltons Business (głównie dla Wielkiej Brytanii, ale ma także oferty międzynarodowe)
  • MergerNetwork.

Należy pamiętać o tym, że Internet zmienia się bardzo dynamicznie i cały czas mogą powstawać nowe serwisy, a stare być zamykane. Informacji o nich dobrze jest poszukiwać w wyszukiwarkach, stosując języki obce, odpowiednie dla krajów, w których chcemy inwestować w biznes oferty sprzedam. Oferty tego typu mogą być widoczne również na różnego rodzaju portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Warunkiem efektywnego poszukiwania jest jednak porozumiewanie się w języku obcym, w czym mogą pomóc internetowe translatory.

Sprawdź też: Sprzedaż własnego biznesu w sieci – sprzedaj go szybko i skutecznie!

 

Zagraniczni znajomi

Mając za granicą rodzinę, znajomych lub współpracowników, warto skorzystać z tej gotowej sieci kontaktów. Można poprosić te osoby o pomoc w dotarciu do lokalnych firm lub inwestorów, które chcą sprzedać swój biznes lub pomysł na biznes. Znajomość lokalnego środowiska może okazać się bezcenna w próbach dotarcia do miejscowych przedsiębiorców lub podczas załatwiania urzędowych formalności. Warto również wiedzieć, że wiele krajów ma swoje izby handlowe działające za granicą, które często oferują wsparcie dla firm chcących inwestować lub nawiązywać współpracę biznesową. Również działy handlowe ambasad i konsulatów często pomagają w nawiązywaniu kontaktów biznesowych i mogą mieć informacje o dostępnych ofertach biznesowych.

Sprawdź też: Oferty współpracy biznesowej — Gdzie ich szukać i jak wybrać tę najlepszą?

 

Lokalni przedsiębiorcy

Jeśli nie udało Ci się znaleźć żadnych zagranicznych ofert biznesu przez Internet ani nie masz znajomych za granicą, można posiłkować się pomocą lokalnych biznesmenów, pochodzących z innych krajów. Bardzo często otwierają oni w Polsce różnego rodzaju działalności gastronomiczne i noclegowe. Mogą oni pomóc nawiązać kontakty ze swoimi zagranicznymi znajomymi i pośredniczyć w otwarciu biznesu lub dotarciu do różnych ofert, niedostępnych w wyżej wymienionych kanałach.

Przeczytaj także: Gdzie sprzedać firmę?

Kampanie email marketingowe

Ostatni sposób może być nieco kontrowersyjny, ale jeśli zostanie dobrze zrealizowane, może przynieść oczekiwane rezultaty. Możliwe jest przeprowadzenie kampanii mailowej, polegającej na wysłaniu wiadomości na starannie wyselekcjonowane adresy, informującej o tym, że szukasz oferty biznesu za granicą. Będzie do tego potrzebna współpraca z jakąś sprawdzoną zagraniczną agencją, która udostępni swoją bazę adresów mailowych. Tego typu akcje zazwyczaj charakteryzują się niską efektywnością, ale przy odpowiednio dużej skali oraz umiejętnie przygotowanej treści, mogą przynieść kilka do kilkunastu ofert biznesu, którymi warto się zainteresować bliżej.

Czy wiesz, że…

… Polska, dążąc do dywersyfikacji źródeł energii i zwiększenia udziału energii odnawialnej, przyciągała inwestycje w sektorze energetyki odnawialnej, co prowadziło do licznych transakcji w tym sektorze.

Sprawdź też: Sprzedam biznes w sieci – gdzie łatwo kupić lub sprzedać biznes?

 

Zobacz też nasze usługi:
Obsługa prawna
Wycena biznesu
Spółki zagraniczne
Gotowe spółki
Księgowość