Pomysł na biznes? Sprawdź listę 17 pomysłów na biznes w 2024 roku

Pomysł na biznes? Sprawdź listę 17 pomysłów na biznes w 2024 roku

Każdy moment jest dobry, aby rozpocząć własną działalność. Jednocześnie decyzja o tym nie wyklucza rezygnacji z dotychczasowej pracy, np. na pełny etat. Jeśli szukasz inspiracji dotyczących otwarcia własnego biznesu, to jesteś w dobrym miejscu. Wierzymy w to, że z naszą pomocą znajdziesz ciekawy pomysł na biznes, zgodny z Twoimi umiejętnościami i zainteresowaniami.

Sprawdź też nasz poradnik Jak znaleźć inwestora

Pomysł na biznes w domu

1. Sklep internetowy

W ostatnich 10 latach handel online rozwija się bardzo dynamicznie. Nic również nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Jednym z pierwszych pomysłów na biznes jest własny sklep internetowy. Dzięki niemu możesz sprzedawać produkty, które samodzielnie produkujesz lub oferować je w modelu dropshipping, szczególnie jeśli nie dysponujesz własną przestrzenią magazynową na sprzedawany towar.

O czym pamiętać otwierając sklep internetowy? Przede wszystkim o tym, że e-commerce to bardzo duży i konkurencyjny sektor, dlatego trzeba się liczyć ze wzmożoną pracą związaną z promocją swojego sklepu.

2. Usługi fotograficzne

Fotografia ślubna, komercyjna, portretowa czy produktowa to jedno z tych zajęć, które możesz realizować, mają firmę w domu lub mieszkaniu. Jeśli tylko masz talent i odpowiedni sprzęt, możesz zacząć działalność w tej branży. Co będzie Ci na początek potrzebne? Przede wszystkim aparat fotograficzny ze wszystkimi akcesoriami. Do tego komputer z oprogramowaniem do obróbki zdjęć. Nie obejdzie się także bez samochodu i oczywiście kilku metrów kwadratowych powierzchni, na której urządzisz swoje stanowisko pracy przy komputerze?

O czym pamiętać otwierając usługi fotograficzne? Tak jak w powyższym przypadku i ten sektor jest bardzo mocno nasycony ofertami, dlatego konkurencyjność jest niezwykle dużą. Jak można się przebić na szczyt? Są dwa sposoby. Albo niskimi cenami, albo dużą liczbą poleceń ze strony zadowolonych klientów.

Sprawdź też: Sprawdź jak skutecznie sprzedać biznes

 

3. Usługi rękodzielnicze

Jeśli jesteś zdolny manualnie, możesz tworzyć i sprzedawać rękodzieło, np. biżuterię, dekoracje lub odzież. Co obecnie cieszy się największym zainteresowaniem ze strony klientów kupujących w sklepach hand made? Są to takie artykuły jak odzież niemowlęca, zabawki dla małych dzieci, biżuteria, a także wszelkiego rodzaju dekoracje do domu. Aby odnieść sukces w tej branży, warto poszukać tzw. niszy, w której konkurencja jest nadal mała, a zainteresowanie klientów produktami duże. Mogą to być np. artykuły dla zwierząt, takie jak ubranka czy zawieszki personalizowane.

O czym pamiętać otwierając usługi rękodzielnicze? Przede wszystkim o tym, że jest to zajęcie dosyć czasochłonne i wymagające sporych umiejętności manualnych. Im bogatsza będzie Twoja oferta, tym więcej miejsca i czasu będziesz musiała przeznaczyć na jej realizowanie. Satysfakcja płynąca z tej pracy może być jednak naprawdę wielka.

Sprawdź też: Sprzedam biznes dowiedz się, jak sprzedać biznes szybko i bezpiecznie?

 

4. Usługi księgowo-rachunkowe

Biuro rachunkowe lub księgowe z powodzeniem można prowadzić w domu lub mieszkaniu. W obecnych czasach jest to działalność, która wymaga minimalnego kontaktu osobistego ze swoimi klientami. Co będzie potrzebne, by taką działalność prowadzić? Pomijając to, co oczywiste, czyli kwalifikacje, koniecznym jest dysponowanie przestrzenią w domu, którą wykorzystujemy do swojej pracy. Nie wystarczy tylko biurko i komputer, ale będą potrzebne także regały i szafy.

O czym pamiętać otwierając usługi księgowo-rachunkowe? Przede wszystkim o konieczności utrzymania wszystkich dokumentów i danych w tajemnicy. Na uwadze należy mieć przepisy RODO i odpowiednie ubezpieczenie. Jest to jednym z powodów, dla których dużo księgowych po pewnym czasie prowadzenia firmy w mieszkaniu, decyduje się na wynajęcie niezależnego biura, które można lepiej przystosować do tego typu pracy.

Przeczytaj też: biznes oferty współpraca

 

5. Usługi opiekuńcze

Opieka nad dziećmi, seniorami czy zwierzętami – jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, możesz oferować tego typu usługi. Możesz oferować wyłącznie opiekę w miejscu zamieszkania klientów lub towarzyszenie im w codziennych obowiązkach, np. zakupach, wyprowadzaniu zwierząt na spacer, myciu ich itp. Twoje mieszkanie lub dom tak naprawdę będzie tylko miejscem, w którym firma będzie zarejestrowana.

O czym pamiętać otwierając usługi opiekuńcze? Niestety nie zawsze jest to praca lekka i przyjemna. Trzeba się liczyć z tym, że mając pod opieką osoby starsze i niepełnosprawne, będzie trzeba włożyć sporo wysiłku w to zajęcie. Z drugiej strony jest wiele osób, które szukają odpowiedzialnych i doświadczonych opiekunów, którzy przede wszystkim będą dyspozycyjni.

Może Cię zainteresować: Szukam inwestora startup – sprawdź porady, gdzie skutecznie szukać inwestora

 

Pomysł na biznes online

6. Blog lub kanał na YouTube

Jeśli jesteś ekspertem w pewnej dziedzinie lub po prostu chcesz podzielić się swoją pasją, możesz zarabiać na reklamach, afiliacjach lub współpracy z różnymi sponsorami. Kanały na YouTube mające największą liczbę wyświetleń, mogą być naprawdę dochodowym biznesem. To, co napawa optymizmem to to, że nie potrzeba dużego kapitału, aby rozpocząć swoją przygodę w tej branży. Niezbędna okaże się kamera oraz komputer, a całą resztę można montować w dowolnym miejscu. Jakim zagadnieniom powinien być poświęcony Twój kanał, aby spotkał się z uznaniem użytkowników? Trudno tu jednoznacznie wskazać kierunek. Każde zagadnienie ma szansę powodzenia, jeśli zostanie przedstawione w ciekawy i angażujący widza sposób.

O czym pamiętać przed założeniem kanału YT lub bloga? Przygotuj sobie coś na kształt biznes-planu, w którym określisz kierunek rozwoju swojego bloga lub kanały. Warto również mieć przygotowaną listę tematów do poruszenia na kilka miesięcy do przodu.

7. Kursy i szkolenia online

Uważasz, że masz umiejętności w pewnym zakresie np. programowanie, języki obce, gotowanie? Jeśli tak, możesz prowadzić kursy online. Również, jeśli jesteś pasjonatem fitnessu, możesz prowadzić zajęcia przez internet. Było to bardzo popularne zajęcie w czasie pandemii, kiedy siłownie były nieczynne, a treningi prowadzono zdalnie.

O czym pamiętać, otwierając kursy i szkolenia online? Między innymi o tym, że trzeba być naprawdę ekspertem w swojej dziedzinie, aby przebić się przez dziesiątki, jeśli nie setki innych firm, które oferują podobne usługi. W rozwoju swojej działalności może Ci pomóc pisanie i udostępnianie własnych ebooków i poradników, a także prowadzenie kanału na YT. Im bardziej będziesz widoczna w social mediach, tym większe zaufanie zyskasz wśród potencjalnych odbiorców.

Przeczytaj też: Gdzie sprzedać firmę?

 

8. Zarządzanie mediami społecznościowymi

W social mediach czujesz się jak ryba w wodzie? To dobrze się składa! Wiele firm poszukuje specjalistów do zarządzania ich profilami w popularnych serwisach społecznościowych i nie tylko. Twoja praca będzie polegała na tworzeniu angażujących treści, inicjowaniu dyskusji i odpowiadaniu na wiadomości. Jest to praca ciekawa i satysfakcjonująca, ale również wymagająca kreatywności i dużej dostępności.

O czym pamiętać oferując usługi zarządzania social mediami? O tym, że jest to praca, która wymaga od Ciebie ciągłego doskonalenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Powinieneś trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z nowościami i zmianami, które mają miejsce w zarządzanych przez Ciebie serwisach.

9. Tworzenie aplikacji lub oprogramowania

Jeśli masz umiejętności programistyczne, możesz tworzyć aplikacje czy oprogramowanie na zamówienie lub do sprzedaży komercyjnej. Obecnie wiele firm na całym świecie szuka programistów i możliwa jest dla nich praca zdalna. Pamiętaj o tym, że w niemal każdym momencie swojego życia możesz zostać programistą. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju kursy i szkolenia online.

O czym pamiętać chcąc zostać programistą? Tak jak każde inne zajęcie, również być programistą wymaga od Ciebie ciągłego rozwijania się. Języki programowania ewoluują, pojawiają się nowe itp. Trzymając rękę na pulsie, będziesz miał szansę brać udział w ciekawych projektach, za którymi często podążają duże pieniądze.

10. Drukarnia internetowa

Zapotrzebowanie na materiały drukowane jest z roku na rok coraz większe. Czy wiesz, że możesz mieć własną internetową drukarnię, prowadząc firmę w swoim mieszkaniu? Model tej działalności jest nieco zbliżony do dropshippingu. Duże drukarnie nawiązują współpracę z mniejszymi firmami, udostępniając im swoje know-how w zakresie obsługi klienta przez internet. Wykupujesz swoją domenę, podpinasz pod nią sklep internetowy drukarni i dopasowujesz jego wygląd do swoich potrzeb. Następnie we własnym zakresie go reklamujesz, zbierając zamówienia klientów. Są one bezpośrednio obsługiwane przez drukarnie, która odpowiada za realizację zleceń oraz ich wysyłkę. Ty od każdego zlecenia otrzymujesz prowizję, stanowiącą Twój zysk.

O czym pamiętać otwierając drukarnię internetową? Staraj się poznać podstawy pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych. Pozwoli Ci to skuteczniej promować swoją stronę www w sieci, a tym samym docierać do nowych klientów.

Sprawdź też: Sprzedaż własnego biznesu w sieci – sprzedaj go szybko i skutecznie!

 

Pomysł na biznes na wsi

11. Restauracja lub food truck

Jeśli masz pasję do gotowania, rozważ otwarcie własnej restauracji, kawiarni, cukierni czy food trucka. Sielskie otoczenie Twojego punktu gastronomicznego w połączeniu ze smacznym jedzeniem może stanowić o atucie tego miejsca, przyciągając do niego coraz to nowych klientów.

O czym pamiętać otwierając lokal gastronomiczny? Wiele osób uważa, że gastronomia to bardzo wymagające zajęcie i mają oczywiście rację. Zanim zdecydujesz się na ten krok, upewnij się, czy wybrane przez Ciebie miejsce ma potencjał do generowania wystarczająco dużej ilości zamówień, aby zapewniło to rentowność biznesu.

12. Produkty ekologiczne

Rynek produktów ekologicznych, wegańskich czy bezglutenowych rośnie. Jeśli jesteś zaangażowany w ekologiczny styl życia, możesz założyć biznes w tej branży. Posiadanie własnego gospodarstwa rolnego to również dobry powód, aby wejść taki biznes. Możesz samodzielnie przygotowywać, a następnie sprzedawać ekologiczne przetwory, warzywa, owoce, nabiał. Nawet jeśli wcześniej nie miałeś z tym do czynienia, pod okiem kogoś z rodziny, sąsiada lub znajomego szybko się tego nauczysz. Zapotrzebowanie na zdrowe, uczciwe i samodzielnie zrobione jedzenie jest dziś olbrzymie. Mogą to być np. wędliny, podroby i wiele innych produktów spożywczych, za którymi większość osób tęskni i nie kupi ich w normalnych sklepach.

O czym pamiętać otwierając firmę wytwarzającą produkty ekologiczne? Miej na uwadze, że wytwarzanie pewnych produktów wymaga od Ciebie spełnienia określonych wymogów, np. w zakresie higieny, atestów, badań. Działalność tę można rozszerzyć także o usługi cateringowe, np. na imprezy okolicznościowe organizowane w domach (koryta wiejskie).

13. Agroturystyka

Udostępnianie pokoi czy domków dla turystów i oferowanie  im możliwości spędzenia czasu w wiejskim otoczeniu, to bardzo dobry pomysł na biznes. Jest wiele osób, które szukają spokojnego miejsca, z dala od miasta, w którym mogą odpocząć i się wyciszyć. Bezpośredni kontakt z przyrodą, możliwość żywienia się domowym, ekologicznym jedzeniem, a do tego proste rozrywki, takie jak jazda na rowerze, spacery, bieganie.  Agroturystyka to bardzo ciekawy pomysł na biznes, który daje niemal nieskończone możliwości rozwijania go i doskonalenia.

O czym pamiętać otwierając gospodarstwo agroturystyczne? Tak naprawdę nie potrzeba wiele, by taki biznes otworzyć. Musisz przede wszystkim zadbać o wyposażenie pokoi dla gości, oferując im także dostęp do łazienek. Aby podnieść atrakcyjność obiektu, zadbaj również o atrakcje dla gości, takie jak rowery, miejsce do biwakowania, robienia grilla czy mini plac zabaw dla dzieci.

Przeczytaj także: Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów

 

14. Warsztaty i kursy

Wykorzystaj swoje gospodarskie umiejętności, organizując np. kursy robienia sera, pieczenia chleba, warsztaty ceramiczne czy zajęcia z rękodzieła. Twoimi klientami mogą być dorośli, rodziny z dziećmi, a także wszelkiego rodzaju przedszkola i szkoły, które chcąc urozmaicić wychowankom edukację, zabierają ich do takich miejsc. Swoją działalność można urozmaicić, otwierając przy niej mini zagrodę dla zwierząt wiejskich.

O czym pamiętać otwierając wiejskie warsztaty i kursy? Nie ma w tym przypadku zbyt wiele wytycznych. Oczywiście trzeba zapewnić odpowiednie przystosowanie swojego miejsca pracy do oczekiwanej liczby uczestników, czyli przygotować dla nich miejsca parkingowe i toalety.

15. Jazda konna

Wieś to bardzo dobre miejsce na założenie stadniny koni i szkółki jeździeckiej. Do tego typu działalności będziesz potrzebować odpowiednich zabudowań i osób, które są w stanie zajmować się końmi, a także prowadzić zajęcia. Niezbędne okaże się także wejście do lokalnego świata turystyki konnej, a także nawiązanie współpracy ze szkołami

O czym pamiętać oferując usługi jazdy konnej? Jedna z ważniejszych rzeczy to posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia OC i NNW, na wypadek urazów i wypadków Twoich podopiecznych.

16. Wynajem miejsc na imprezy

Zadbane i ładnie położone gospodarstwa rolne mogą być idealną przestrzenią na wesela, urodziny czy firmowe wyjazdy integracyjne dla firm. Jeśli posiadasz takie zabudowania oraz wolne środki, aby odpowiednio zaadaptować je do potrzeb takich eventów, może to być świetny pomysł na biznes. Działalność taką można połączyć z usługami agroturystycznymi, czyniąc ją dochodową przez cały rok. Organizowanie imprez sylwestrowych i kuligów zimą, turnusów wypoczynkowych latem i działalność weekendowa.

Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość gości, warto zainwestować w reklamę lub dodać swój obiekt do popularnych serwisów przeznaczonych do rezerwowania noclegów. Pamiętaj jednak, że pobierają one dość wysokie prowizje, nierzadko dochodzą do 30 procent wartości rezerwacji.

Sprawdź też: Gdzie znaleźć biznes oferty?

 

17. Domowe zoo

Jeśli posiadasz różne gospodarskie zwierzęta, możesz stworzyć mini zoo, które przyciągnie rodziny z dziećmi. Krowy, świnie, kury, kaczki, gęsi, konie i wiele innych zwierząt, które na co dzień można spotkać na wsi, dla osób z miasta są prawdziwym zaskoczeniem i nowością. Prowadzenie mini zoo na wsi nie jest trudne, a radość płynąca z widoku zachwyconych nimi gości, może ich w parze z całkiem dochodowym biznesem.

Aby podnieść atrakcyjność takiego miejsca, można gościom oferować usługi gastronomiczne, czyli domowe obiady z własnych produktów, samodzielnie pieczone ciasta lub sprzedawać własne pieczywo, nabiał lub wędliny. Wieś ma olbrzymi potencjał, który trzeba tylko umieć właściwie wykorzystać, a efekty tego na pewno będą zadowalające.

Przeczytaj też: Sprzedam biznes w sieci – gdzie łatwo kupić lub sprzedać biznes?

 

Zobacz też nasze usługi:
Obsługa prawna
Wycena biznesu
Spółki zagraniczne
Gotowe spółki
Księgowość