Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów

Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów

Tworzenie własnego biznesu od podstaw jest czasochłonne i wiąże się z wieloma formalnościami i ryzykami. Z tego względu część osób decyduje się na zakup gotowej firmy, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jest to jednak bardzo odpowiedzialna procedura, w trakcie której inwestor powinien być bardzo ostrożny, gdyż taka transakcja zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Platforma internetowa OfertyBiznesu.pl to miejsce, w którym inwestorzy mogą znaleźć firmy na sprzedaż.

Sprawdź też: Jak przygotować firmę do sprzedaży?

Z jakich powodów przedsiębiorcy sprzedają firmy?

Z perspektywy inwestora bardzo istotną kwestią powinno być znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego przedsiębiorca chce sprzedać firmę. Powodów może być wiele – począwszy od zaawansowanego wieku, poprzez zmianę ścieżki zawodowej i wypalenie zawodowe, aż po względy ekonomiczno-rynkowe i finansowe. Inwestor musi sprawdzić, czy zakup firmy jest bezpieczny i nie wiąże się z przejęciem wysokiego zadłużenia oraz roszczeń ze strony osób trzecich. Ogłoszenia kupię sprzedam firmę często są zakładane także przez osoby, które zajmują się tym w celach zarobkowych. Osoba, która dysponuje dużą wiedzą i kapitałem może w krótkim czasie założyć i wstępnie rozwinąć firmę, a następnie sprzedać ją za korzystną cenę. Bardzo popularne są także „czyste spółki”, czyli spółki założone specjalnie z myślą o natychmiastowym rozpoczęciu biznesu. Jest to oferta adresowana do inwestorów, którym zależy przede wszystkim na czasie.

Sprawdź też: Sprawdź jak skutecznie sprzedać biznes
Gdzie znaleźć biznes oferty?

Dlaczego warto rozważyć zakup istniejącej firmy?

Priorytetem dla wielu osób jest oszczędność czasu. Założenie i rozwój firmy to proces czasochłonny, a tym samym, zakup gotowej firmy pozwoli szybciej przejść do konkretnych działań biznesowych. Inwestorzy wybierający ogłoszenia kupię firmę chcą także oszczędzić środki potrzebne do uruchomienia i rozwoju firmy. W ten sposób można kupić markę o ugruntowanej pozycji, która posiada już pewną liczbę stałych klientów. Jeśli taka firma posiada także własną stronę internetową, inwestorowi odchodzi kolejny wydatek. Warto także wspomnieć, że przy zakupie spółki nowy właściciel przejmuje także zezwolenia i koncesje, których uzyskanie również jest dość czasochłonne. Kolejnym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na zakup gotowej spółki jest większa szansa na otrzymanie finansowania z uwagi na historię firmy.

Sprawdź też:Gdzie sprzedać firmę? Garść informacji dla przedsiębiorców
Jak sprzedać biznes?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie firmy?

Jeśli planujesz zakup gotowego biznesu, na pewno szukasz odpowiedzi na pytanie o to, jak kupić firmę, aby uniknąć przykrych rozczarowań. No cóż, zakup firmy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ale ryzyko to można minimalizować poprzez dokładną analizę działalności. Inwestor powinien poszukać odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego firma została wystawiona na sprzedaż. Należy dokładnie sprawdzić udostępnione dokumenty i raporty finansowe (jeśli sprzedawca nie chce ich udostępnić, możemy od razu odrzucić taką firmę). Warto przeanalizować umowy i zobowiązania firmy, a także oszacować, jaki wpływ może mieć zmiana właściciela na relacje z obecnymi klientami. Warto także poszukać opinii ze strony klientów i kontrahentów. Najwygodniejszą opcją, ale wymagającą dodatkowych kosztów będzie skorzystanie z wyspecjalizowanej firmy, która może dla nas przeanalizować istniejący biznes.

Sprawdź też: Gdzie sprzedać firmę?

Gdzie można znaleźć oferty sprzedaży firm?

Istotną kwestią dla osób zainteresowanych zakupem biznesu jest oczywiście to, gdzie kupić firmę. Tutaj z pomocą inwestorom przychodzi platforma internetowa OfertyBiznesu.pl. Na stronie udostępniane są ogłoszenia „kupię firmę”, „sprzedam firmę” i „zainwestuj”. Inwestor może z pomocą dostępnych narzędzi łatwiej odnaleźć biznes, którego profil i forma działalności spełnia jego oczekiwania. W tym miejscu można także pozyskać dobrze zapowiadające się start-upy, jak również kupić udziały w firmach.

Sprawdź też: Gotowe spółki najważniejsze informacje

Jak wygląda procedura zakupu firmy?

Inwestor, który chce pokazać czystość swoich intencji może pokusić się o wyjście z inicjatywą spisania listu intencyjnego. Choć postanowienia opisane w tym liście nie są wiążące, inwestor automatycznie może być traktowany przez sprzedawcę biznesu w sposób uprzywilejowany. Po ustaleniu warunków satysfakcjonujących obie strony można podpisać wstępną umowę inwestycyjną. W ten sposób obie strony zyskują czas na spokojne załatwienie wszelkich formalności oraz przygotowanie dokumentów. Umowa ta nie jest jeszcze wiążąca, ale może wprowadzać kary za odstąpienie od jej postanowień. Jak kupić firmę? Biznes formalnie zmieni właściciela w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej. Podpisanie takiej umowy w obecności notariusza dodatkowo zabezpiecza inwestora.

Sprawdź też: Ograniczanie ryzyka biznesowego: Strategie sukcesu w niepewnym świecie

OfertyBiznesu.pl – ważne udogodnienie dla inwestorów

OfertyBiznesu.pl to platforma internetowa, która daje inwestorom możliwość szybszego i wygodniejszego dotarcia do biznesów na sprzedaż. Na stronie można znaleźć firmy o różnej formie prawnej, strony internetowe, aplikacje, a także start-upy. W tym miejscu możliwe jest także kupowanie udziałów. Jeśli planujesz zakup gotowego biznesu i szukałeś odpowiedzi na pytanie o to, gdzie kupić firmę, OfertyBiznesu.pl to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat sprzedawanych firm, co pozwoli Ci dużo szybciej podjąć decyzję o zakupie.

Sprawdź też: Szukam inwestora — kilka porad gdzie szukać inwestora?

Zobacz też nasze usługi:
Obsługa prawna
Wycena biznesu
Spółki zagraniczne
Gotowe spółki
Księgowość