Szukam inwestora startup – sprawdź porady, gdzie skutecznie szukać inwestora

Szukam inwestora startup – sprawdź porady, gdzie skutecznie szukać inwestora

Masz pomysł na biznes, ale brak środków na koncie, aby zainwestować? Opcji jest wiele: można skorzystać m.in. z dofinansowania, kredytu czy pożyczki. Te rozwiązania są jednak często niedostępne dla przedsiębiorców na wczesnych etapach prowadzenia działalności, a ponadto ich warunki nie zawsze pokrywają się z zapotrzebowaniem. Bezpieczniejszym wyborem może być znalezienie inwestora – sprawdź, jak szukać źródła dodatkowych środków i na jakie wsparcie można liczyć w internecie.

Sprawdź też nasz poradnik Jak znaleźć inwestora

Inwestor – dodatkowe środki dla firmy

Jeśli masz pomysł na biznes, który może przynieść spore dochody, na pewno chcesz jak najszybciej zdobyć środki na rozpoczęcie swojej inwestycji. Zanim jednak udostępnisz wszędzie hasło „szukam inwestora startup”, warto dowiedzieć się, kim ten tak właściwie jest, jak może Ci pomóc i jakie konsekwencje wiążą ze skorzystaniem z takiej pomocy. Zacznijmy od podstawowej definicji: inwestor to podmiot gospodarczy dysponujący kapitałem, który jest przeznaczany na różnego rodzaju przedsięwzięcia biznesowe. Może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, a także jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej. Przekazywane kapitału często odbywa się na zasadzie wykupu udziałów w firmie. Dzięki temu inwestor może liczyć na późniejszy zwrot lub zwielokrotnienie poświęconych środków.

W zależności od skali posiadanych udziałów inwestor może mieć również wpływać na decyzje firmy dotyczące jej rozwoju, pracy nad projektami i wielu innych kwestii. Dla spółek akcyjnych notowanych na publicznej giełdzie funkcjonuje dodatkowo pojęcie „pakietu kontrolnego”: jeśli ponad 50% akcji jest własnością inwestora, ten przejmuje faktyczną kontrolę nad spółką. Jeśli chodzi o spółki z o.o. zasady są podobne. Jednak do samodzielnego wykonania większości ważniejszych decyzji wymagane jest kontrolowanie 66% lub 75% udziałów.

Należy przy tym zaznaczyć, że ryzyko utraty środków leży po stronie inwestora. Oznacza to, że jako przedsiębiorca nie musisz się obawiać, że niepowodzenie Twojego planu będzie wiązać się z odpowiedzialnością finansową.

Przeczytaj też: Szukam inwestora — kilka porad gdzie szukać inwestora?

 

Jak znaleźć inwestora?

Przed uzyskaniem funduszy od inwestora należy zarejestrować swoją działalność w urzędzie. W celu skorzystania ze wsparcia innych osób niezbędne będzie skorzystanie z formy prowadzenia przedsiębiorstwa, która udostępnia taką możliwość. To wyklucza przede wszystkim jednoosobową działalność gospodarczą – zamiast tego należy wybrać spółkę kapitałową lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Szukanie inwestora można zacząć jeszcze przed założeniem działalności lub już w trakcie funkcjonowania firmy. Najprostszym sposobem na zdobycie zainteresowania zewnętrznych podmiotów będzie udostępnienie swojego pomysłu w sieci.  Najlepiej zrobić to na przeznaczonych do tego stronach, aby tracić do właściwej grupy odbiorców. Hasło „szukam inwestora startup” wraz z przygotowanym projektem może znaleźć się w różnych miejscach, jednak najkorzystniejszym wyborem są serwisy skierowane do inwestorów.

Sprawdź też: Jak sprzedać biznes?

 

Jak szukać inwestora?

Inwestora można szukać nie tylko online – swoją obecność w internecie warto połączyć również z działaniami poza siecią. Imprezy branżowe, konferencje, targi i różnego rodzaju wydarzenia gromadzą wiele osób zainteresowanych podjęciem współpracy z nowymi, interesującymi firmami, co sprawia, że są to świetne miejsca na nawiązywanie kontaktów. Wcześniejsze przygotowanie ogłoszenia, np. na portalu OfertyBiznesu.pl, pomoże w szybkim i czytelnym przekazaniu najważniejszych informacji dotyczących projektu i planu biznesowego. Oprócz promowania swojego pomysłu w sieci warto również brać udział w konkursach dla startupów i skorzystać z usług doradztwa transakcyjnego. To najlepszy sposób, by dowiedzieć się więcej na temat procesu inwestowania w działalność.

Sprawdź też: Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów

 

Szukam inwestora startup – jak zwiększyć szansę na jego znalezienie?

Chcąc udostępnić w internecie informację o szukaniu inwestora, warto przygotować się do tej czynności. Robi się to by zwrócić uwagę jak największej liczby osób potencjalnie zainteresowanych ofertą. Pierwszym krokiem powinno być opracowanie tzw. teasera inwestycyjnego. Jest to dokument wyszczególniający najważniejsze informacje o pomyśle na biznes, w szczególności pod kątem jego potencjału na rozwój. To również dobre miejsce, by wstępnie określić skalę środków potrzebnych na inwestycję. Choć nie jest to bardzo szczegółowy plan, który musi być w pełni wykonany w późniejszych etapach projektu, teaser pozwoli inwestorowi zapoznać się z projektem i podjąć odpowiednią decyzję.

Niezbędna będzie także znajomość branży, w której chcemy prowadzić działalność. Należy zwrócić uwagę na wyzwania dotyczące danego sektora, możliwości wypełnienia aktualnych potrzeb rynku, działania konkurencji i regulacje prawne. Wszystkie z tych informacji będą bardzo przydatne podczas rozmów z inwestorem. Zaangażowanie z obydwóch stron znacznie zwiększa szanse na odniesienie sukcesu na rynku. To przekłada się na większy potencjał zysków zarówno dla przedsiębiorcy, jak i inwestora.

Może Cię też zainteresować: Jak przygotować firmę do sprzedaży?

 

Gdzie szukać inwestora?

Jedną z najpopularniejszych platform, które ułatwiają znalezienie inwestorów z różnych branż, jest nasz portal OfertyBiznesu.pl. Zbieramy w jednym miejscu przedsiębiorców, osób zainteresowanych założeniem działalności, a także podmioty dysponujące kapitałem niezbędnym do wspierania firm. Nasi użytkownicy mogą zarówno kupować, jak i sprzedawać firmy, jak również sklepy czy aplikacje. Zapewniamy ponadto wsparcie w szukaniu wspólników. Aby zacząć działać, wystarczy zarejestrować się na stronie, a następnie odnaleźć właściwą dla siebie branżę i przygotować ogłoszenie. Obsługujemy wszystkie województwa w Polsce, dzięki czemu przedsiębiorcy i inwestorzy z każdego regionu mogą bez problemów skontaktować się ze sobą.

Sprawdź też: Oferty

 

Inwestor szuka inwestycji

Wielu inwestorów szuka również ofert samodzielnie, czekając na okazję, by wspierać finansowo najciekawsze pomysły. Z tego względu udostępnianie swojego ogłoszenia w różnych miejscach może być bardzo pomocne. W ten sposób można znacznie zwiększyć widoczność i dotrzeć do zupełnie nowych osób. Zapraszamy do założenia konta na platformie OfertyBiznesu.pl już teraz i szukania inwestorów lub inwestycji.

Przeczytaj też: Sprzedam biznes w sieci – gdzie łatwo kupić lub sprzedać biznes?