Sprzedam biznes – dowiedz się, jak sprzedać biznes szybko i bezpiecznie?

Sprzedam biznes – dowiedz się, jak sprzedać biznes szybko i bezpiecznie?

W ostatnim czasie, w wielu serwisach internetowych pojawiły się ogłoszenia, sprzedam biznes. Skąd wynika ten trend? Przyczyn tego można się doszukiwać w wielu czynnikach, między innymi gospodarczych, ekonomicznych, a także negatywnych czynnikach społecznych związanych z wysoką inflacją. Przedsiębiorcy, którym powoli kończą się własne środki, które do  tej pory dokładali do prowadzonego biznesu, próbują ratować swoją sytuację sprzedażą biznesów. Jeżeli i Ty jesteś w takiej sytuacji i również powtarzasz sobie: niedługo sprzedam biznes, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele często zadawanych pytań.

Czy wiesz, że…

…Jednym z najgłośniejszych przekrętów finansowych w historii Polski był skandal związany z firmą Amber Gold. Firma oferowała inwestycje w złoto i obiecywała bardzo wysokie stopy zwrotu. Okazało się jednak, że to piramida finansowa. W skandal zamieszane były tysiące inwestorów.

Przeczytaj też: Sprawdź jak skutecznie sprzedać biznes

 

Jak sprzedać biznes?

Odpowiedź na takie pytanie powinna brzmieć: szybko i drogo. Łatwiej jednak napisać niż to zrobić. Przedsiębiorcy zainteresowani sprzedażą swoich biznesów powinni podejść do tej sprawy odpowiedzialnie i starannie się przygotować. W jaki sposób?

Przeczytaj też: Pomysł na biznes? Sprawdź listę 17 pomysłów na biznes w 2024 roku

 

Opisz biznes na sprzedaż

Dokładnie opisz, na czym polega sprzedawany przez Ciebie biznes. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które dobrze to obrazują.

  • Sprzedam biznes nad morzem. Oferty sprzedaży biznesu nad morzem najczęściej dotyczą obiektów noclegowych, lokali i stoisk gastronomicznych, a także punktów, w których sprzedaje się różnego rodzaju pamiątki. Aby podnieść atrakcyjność oferty, warto do ogłoszenia dodać fotografie oraz załączyć dokładną lokalizację, w której biznes się znajduje.
  • Sprzedam biznes Częstochowa. W Częstochowie działa wiele mniejszych działalności, specjalizujących się w turystyce sakralnej, a także sprzedaży dewocjonaliów. Dlaczego tak się dzieje? Powodem może być duża konkurencja w tego typu biznesach, a także rosnące koszty najmu. Mając jednak pomysł na unowocześnienie biznesu, np. dodawanie ofert noclegowych na popularne portale, nawiązanie współpracy z parafiami i biurami turystycznymi, a także sprzedaż swoich produktów przez internet, działalność może okazać się opłacalna. Informacje te można umieścić w ogłoszeniu, sprzedam biznes.
  • Sprzedam biznes produkcja. Działalność produkcyjna jest jedną z bardziej wymagających pod względem organizacji, logistyki i zarządzania. Sporo osób podejmuje się tego typu biznesów, aby po pewnym czasie stwierdzić, że nie jest to dla nich. Sprzedaż w pełni urządzonych i działających zakładów, dla innych osób może być doskonałą okazją do rozkręcenia własnej firmy. W tym przypadku ogłoszenie powinno zawierać wszystkie szczegóły, związane z charakterem produkcji, wydajnością, a także potencjalnymi rynkami zbytu.
  • Sprzedam biznes dolnośląskie. Województwo dolnośląskie jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce. Duży udział w tym ma to, że jest to prężny ośrodek edukacyjny, a swoje siedziby mają tu znane polskie i zagraniczne firmy. Wokół nich rozwija się wiele mniejszych biznesów, głównie usługowych, których właściciele mogą podejmować decyzje o ich sprzedaży. Mogą to być agencje reklamowe, małe drukarnie, lokale gastronomiczne. Przejmując taki biznes i wprowadzając do niego pewne innowacje, można rozpocząć działalność niemal z dnia na dzień, a następnie powoli wyprzedzać konkurencję, oferując klientom to, czego ona nie ma u siebie.

Czy wiesz, że…

…Firma windykacyjna GetBack była jednym z najgłośniejszych upadłości w Polsce, gdzie niewłaściwe zarządzanie i podejrzane działania finansowe doprowadziły do strat wielu inwestorów.

Przeczytaj też: Sprzedaż własnego biznesu w sieci – sprzedaj go szybko i skutecznie!

 

Gdzie sprzedać biznes?

Pierwszym polecanym przez nas miejscem na sprzedaż biznesu jest oczywiście serwis ofertybiznesu.pl. Jest to dobrze wypozycjonowana platforma, na której każda zainteresowana osoba może wystawiać swoje ogłoszenia o sprzedaży biznesu lub chęci inwestowania w przedsięwzięcia. Aby w pełni móc korzystać z możliwości tego miejsca, konieczne jest zarejestrowanie swojego konta, co otwiera pełne funkcjonalności, w tym możliwość odpowiadania na ogłoszenia i dostęp do danych kontaktowych jego autora. Serwis ofertybiznesu.pl warto również odwiedzać z innych powodów, choćby takich jak branżowy blog. Regularnie publikowane są na nim artykuły związane z sektorem sprzedaży biznesów oraz inwestycji.

Gdzie sprzedam-kupię biznes?

Analogicznie nasza platforma idealnie nadaje się także do kupowania za jego pośrednictwem biznesów. Naszą rolą, podobnie jak rolą innych tego typu serwisów jest publikowanie ogłoszeń sprzedam kupię i podejmowanie takich działań marketingowych, aby serwis docierał do jak największej liczby osób. Aby to zamierzenie zrealizować, stosujemy w swoim serwisie pozycjonowanie SEO oraz inne działania marketingowe, zwiększające popularność i widoczność w wyszukiwarce. Jest to również argumentem do tego, żeby publikować u nas swoje ogłoszenia i anonse sprzedam biznes. Oczywiście oprócz naszego serwis warto korzystać z innych miejsc w Internecie, dających możliwość publikacji tego typu treści.

Przeczytaj też: Gdzie znaleźć biznes oferty?

 

Możliwości

  • Lokalne serwisy informacyjne. Praktycznie każde większe miasto, gmina i wieś w Polsce ma swój internetowy serwis z aktualnościami z regionu. W większości przypadków funkcjonują w nich także działy z ogłoszeniami, w których można publikować różne anonse. Zaletą tego typu stron jest to, że w wielu przypadkach ogłoszenia sprzedam biznes są w nich darmowe. Wadą jest to, że mają zazwyczaj mały zasięg, ograniczający się do lokalnej społeczności.
  • Serwis aukcyjne i ogłoszeniowe. Wiele podobnych stron można wykorzystać do tego, by publikować w nich swoje ogłoszenia. Są to serwisy ogólnotematyczne, odwiedzane przez tysiące osób dziennie. Duża ilość różnych kategorii ogłoszeń nie zawsze ułatwia dotarcie do tych ciekawszych i trzeba liczyć na to, że natrafią na nie osoby, stricte zainteresowane kupnem biznesu lub inwestowaniem w niego. Ignorując jednak potencjał tego typu miejsc, można narazić się na to, że sprzed nosa umknie zdecydowany inwestor.
  • Grupy w social mediach. Serwisy społecznościowe takie jak Facebook stopniowo przejmowały rolę dotychczasowych for internetowych. Tworzone na FB zamknięte grupy użytkowników są dziś tego typu miejscem, w którym można prowadzić dyskusje, a także umieszczać swoje ogłoszenia o sprzedaży biznesu. Aby takie grupy znaleźć, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na FB. Inne miejsca na Facebook, na którym można publikować ogłoszenia sprzedam biznes to strony typu spotted: Twoje miasto. Zwykle mają one bardzo dużą ilość użytkowników. Osobiście polecamy grupę OfertyBiznesu na portalu Facebook.

Czy wiesz, że…

…W 2020 roku PKN Orlen, największa polska firma naftowa, ogłosiła plany przejęcia Grupy Lotos. To było jedno z największych przejęć w historii polskiego sektora energetycznego.

Przeczytaj też: Firmy na sprzedaż dowiedz się jak wystawić firmę na sprzedaż?

 

Gdzie sprzedać biznes on-line?

Co rozumiemy przez pojęcie biznes online? Najczęściej są to różnego rodzaju sklepy internetowe, ale nie tylko. Biznesem online może również być tematyczny blog lub serwis, który ma duży zasięg i spore grono użytkowników. Może on zarabiać poprzez publikowanie artykułów sponsorowanych, wyświetlanie reklam, a także udostępnianie miejsca na ogłoszenia. Sprzedaż tego typu biznesów zwykle wiąże się z dużym zainteresowaniem, co wynika m.in. z pasywności. Sporo osób chciałby mieć właśnie takie dodatkowe źródło dochodu, które teoretycznie wymaga małych nakładów. Jak jest w rzeczywistości? Jeśli ktoś zdecyduje się na taki zakup musi wiedzieć, że utrzymanie wysokich pozycji w wyszukiwarce nie robi się samo.

Strona taka powinna być regularnie aktualizowana o nowe treści, potrzebuje także szybkiego hostingu, adresu strony www. Czasem także administratora, który będzie czuwał nad prawidłowością jej działania i zajmował się kwestiami technicznymi. To wszystko oznacza dodatkowe koszty.

Przeczytaj też: Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów

 

Gdzie taki biznes online można sprzedać?

Na Allegro jest kilka kategorii, w których można wystawiać na sprzedaż swoje strony. Można również publikować ogłoszenia o ich sprzedaży w serwisie ofertybiznesu.pl i stronach pokrewnych. Tym, co może pomóc w znalezieniu zainteresowanego kupca to udostępnienie statystyk dla sprzedawanej witryny. Mogą to być dane z Google Search Console lub innych tego typu narzędzi jak ahrefs. Zgromadzone tam dane pokazują faktyczne pozycje strony w wyszukiwarce. W tym ilość odsłon i inne czynniki wpływające na jej popularność, a pośrednio i potencjał zysków oraz wartość wyceny. Dobrym pomysłem jest kontakt z klientami, którzy być może w przeszłości wyrażali zainteresowanie Twoim biznesem. Informacja o tym, że zamierzasz sprzedać swój biznes, może być dla nich bardzo ciekawa, szczególnie jeśli wiedzą, że był dochodowy.

Czy wiesz, że…

…Asseco, największa polska firma informatyczna, przeprowadziła wiele przejęć zarówno w Polsce, jak i za granicą, co czyniło ją jednym z największych graczy w sektorze IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj też: Sprzedam biznes w sieci – gdzie łatwo kupić lub sprzedać biznes?