Jak przygotować firmę do sprzedaży?

Jak przygotować firmę do sprzedaży?

Przedsiębiorca planujący sprzedaż swojej formy powinien z odpowiednim wyprzedzeniem zabrać się za niezbędne przygotowania oraz formalności. Pozwoli to bowiem uzyskać lepszą wycenę i silniejszą pozycję negocjacyjną w trakcie rozmów z inwestorami. Sprzedaż firmy wiąże się z czasochłonnym i złożonym procesem, ale w praktyce wszelkie formalności można załatwić szybko i sprawnie. OfertyBiznesu.pl to platforma internetowa, na której można wystawić swoją firmę na sprzedaż i znaleźć nabywców.

Określenie celów i analiza działalności

W pierwszej kolejności właściciel powinien sobie odpowiedzieć na cztry kluczowe pytania: czy na pewno chcę sprzedać firmę? Czy jest to odpowiedni moment na sprzedaż firmy? Jakie korzyści chcę uzyskać poprzez sprzedaż firmy? Jaką chcę uzyskać cenę za sprzedaż firmy? W ten sposób można określić cele, które wyznaczą kierunek dalszych działań. Przedsiębiorca powinien również przeanalizować działalność swojej formy i sprawdzić, co funkcjonuje jak należy, a co można poprawić w stosunkowo krótkim czasie, aby podnieść wartość biznesu. W międzyczasie warto pozamykać wszelkie zobowiązania firmy. W ten sposób nie tylko podnosi się wartość biznesu, ale również minimalizuje się formalności, których trzeba będzie dopełnić przy zawieraniu transakcji.

Sprawdź też:Gdzie sprzedać firmę?

​Wycena wartości biznesu

Czas na dokonanie wyceny wartości firmy. Z jednej strony należy kierować się wyznaczonymi celami, a z drugiej strony trzeba podejść do tematu w sposób racjonalny i realistyczny. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie firmy doradczej, która przeanalizuje działalność Twojej firmy, a następnie określi jej rzeczywistą wartość. W raporcie końcowym znaleźć się mogą również sugestie zmian, które pozwoliłyby na podniesienie wartości. Jeśli aktualna cena nie spełnia Twoich oczekiwań, rozważ wprowadzenie zmian i optymalizację działalności. Wiąże się to z kilkumiesięcznym okresem przejściowym, ale finalnie można w ten sposób uzyskać dużo lepszą cenę przy sprzedaży firmy.

Znalezienie potencjalnych nabywców

Po okresie przygotowawczym przychodzi moment na wystawienie firmy na sprzedaż i znalezienie potencjalnych nabywców. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi platforma internetowa OfertyBiznesu.pl. Można tu wystawić ogłoszenie zawierające wszystkie informacje na temat firmy. Platforma daje także możliwość znalezienia inwestorów i sprzedaż udziałów. Z perspektywy nabywcy w serwisie można łatwo i szybko dotrzeć do dobrze prosperujących biznesów oraz start-upów. Platforma pozwala zatem obu stronom nawiązać kontakt, a następnie przejść do bardziej zaawansowanych rozmów związanych ze sprzedażą firmy. Na stronie OfertyBiznesu.pl można sprzedawać także sklepy i strony internetowe.

Sprawdź też:Gdzie sprzedać firmę? Garść informacji dla przedsiębiorców

Analiza ofert i rozmowy z inwestorami

Jeśli Twoja firma dobrze prosperuje, a prognozy względem dalszej działalności są korzystne, prawdopodobnie zakupem biznesu zainteresowanych będzie kilku inwestorów. Jest to zatem etap, w którym należy zapoznać się z ofertami, a także przeprowadzić wstępne, niezobowiązujące rozmowy. Jeśli inwestor oferujący korzystną ofertę wyróżnia się aktywnością i determinacją do pozyskania biznesu, dobrym pomysłem może być podpisanie listu intencyjnego. Jest to wstępna deklaracja, która określa zamierzania i zobowiązania obu stron. Procedura sprzedaży firmy często bywa czasochłonna – inwestor potrzebuje czasu na przygotowanie odpowiedniego budżetu, podczas gdy sprzedawca załatwia ostatnie formalności. Wstępna deklaracja może zatem zapewnić obu stronom większy komfort działania.
Przeczytaj też: Jak sprzedać biznes?

Sprawdź jak skutecznie sprzedać biznes

 

Formalności związane ze sprzedażą firmy

Pierwszym konkretnym krokiem w procesie sprzedaży firmy jest podpisanie wstępnej umowy inwestycyjnej. Zawiera ona najważniejsze informacje na temat warunków transakcji. Ponadto, można w niej zapisać ewentualne kary za niewywiązanie się z danych obowiązań w określonym terminie. Po zawarciu umowy wstępnej można na spokojnie załatwiać wszelkie formalności, które są wymagane przy sprzedaży firmy. Do takich formalności zaliczyć możemy np. uzyskanie zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Konieczne jest także wyłączenie z masy przedsiębiorstwa składników, które nie podlegają transakcji. Gdy wszystkie formalności zostały spełnione, a obie strony uzyskały niezbędne dokumenty, zawierana jest umowa przyrzeczona. To właśnie na mocy tej umowy można przekazać biznes w ręce nowego właściciela.

Przeczytaj też: Firmy na sprzedaż – dowiedz się jak wystawić firmę na sprzedaż?

 

OfertyBiznesu.pl – łatwa i szybka sprzedaż firmy

Planujesz sprzedaż swojej firmy? Z pomocą platformy internetowej OfertyBiznesu.pl możesz dużo szybciej pozyskać potencjalnych nabywców. Celem tej platformy jest wspieranie ekosystemu biznesu i tworzenie warunków, które pozwolą właścicielom firmy nawiązać kontakt z inwestorami. Z pomocą serwisu można także znaleźć wspólników lub akcjonariuszy. Platforma OfertyBiznesu.pl pozwala wystawić na sprzedaż firmę, biznes, udziały, sklepy, aplikacje, strony internetowe oraz start-upy. To dobry wybór dla przedsiębiorców, którym zależy na szybkim i wygodnym dotarciu do inwestorów.

Sprawdź też:Jak kupić firmę? Najważniejsze informacje dla inwestorów
Gotowe spółki najważniejsze informacje

Sprzedam biznes w sieci – gdzie łatwo kupić lub sprzedać biznes?

Gdzie znaleźć najlepsze biznes oferty?

Najlepsze biznes oferty – gdzie szukać?