Sprzedaż biznesu

Sprzedaż biznesu

Sprzedaż biznesu może wynikać z wielu różnych powodów. Jest to jednak przedsięwzięcie, którego wielu przedsiębiorców się obawia. Obawa zazwyczaj spowodowana jest koniecznością pewnych przygotowań do tej czynności. Proces sprzedaży biznesu jest wieloetapowy dlatego warto szczegółowo i rzetelnie przygotować się do niego. Ciekawym pomysłem jest stworzenie planu sprzedaży biznesu. Tym sposobem unikniemy stresu i rozczarowań, a także uzyskamy satysfakcjonującą nas cenę. Warto wiedzieć, jak krok po kroku przejść przez cały proces sprzedaży biznesu.

Przeczytaj też: Jak sprzedać biznes?

 

Jak sprzedam biznes?

Pierwszym pytaniem, które warto sobie zadać jeżeli planujemy sprzedaż biznesu jest pytanie, jak w ogóle rozpocząć przygotowania do sprzedaży biznesu. Co powinno być pierwszym krokiem, jeśli planujemy sprzedać biznes? Kiedy rozpocząć przygotowywania do sprzedaży biznesu? Na samym początku bardzo ważne jest opracowanie planu strategicznego. Aby taki plan przygotować, powinniśmy najpierw dowiedzieć się trochę więcej o naszych możliwościach sprzedaży biznesu od strony prawnej.

Polskie prawo pozwala na sprzedaż biznesu w każdej formie – zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, a także spółki osobowej i kapitałowej. Najłatwiejsze jednak jest zbycie udziałów spółki kapitałowej. Z tego powodu bardzo często firmy przekształcają się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przed planowaną sprzedażą biznesu. W spółkę z o.o. można przekształcić zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę cywilną. Sprzedaż takiej spółki jest dużo łatwiejsza – polega na przeniesieniu własności udziałów spółki na inny podmiot. Sprzedając 100% udziałów w spółce z o.o., sprzedajemy firmę w całości. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że umowa sprzedaży spółki z o.o. musi być sporządona w formie pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami. Jest to więc najprostszy sposób na sprzedaż biznesu.

Przeczytaj też: 

Sprzedam biznes – kiedy podjąć decyzję?

Decyzję dotyczącą sprzedaży biznesu powinniśmy podjąć jak najwcześniej. Optymalny czas od podjęcia decyzji o sprzedaży do samej czynności sprzedaży powinien wynosić kilkanaście miesięcy. Do pomocy w sprzedaży biznesu warto zatrudnić doradców, którzy pomogą nam przejść przez wszystkie procesy sprzedaży firmy. Będzie to więc biegły księgowy oraz doradca prawny. Księgowy przygotuje analizę finansową firmy, którą będzie można przedstawić kupującemu. Prawnik zadba o to, aby biznes dało się sprzedać. Przygotuje analizę prawną i pomoże w dopilnowaniu wszystkich kwestii formalnych. 

Przygotowanie planu strategicznego powinniśmy rozpocząć od oceny rentowności biznesu. Warto wykonać audyt finansowy i ocenić dynamikę przychodów. Pozytywna dynamika przychodów wpłynie na zainteresowanie ofertą potencjalnych inwestorów i umożliwi nam uzasadnienie oczekiwanej ceny sprzedaży biznesu. Kolejnym krokiem będzie wykonanie wyceny firmy. Pierwsze podejście do wyceny może być wstępne, natomiast warto także wykonać pełną wycenę biznesu. Dzięki wycenie łatwiej nam będzie ustalić cenę, za którą chcielibyśmy sprzedać biznes.

 

Przeczytaj też: Gdzie znaleźć biznes oferty?

 

Dobrym pomysłem jest także budowanie wieloletnich planów rozwoju przedsiębiorstwa. To oczywiste, że inwestorzy, którzy szukają potencjalnego celu inwestycyjnego są szczególnie zainteresowani możliwością jego rozwoju. Dobra kondycja finansowa biznesu w momencie jego sprzedaży jest ważna, ale dużo ważniejsza jest perspektywa rozwoju firmy w przyszłości. Ta kwestia to jeden z czynników, który stanowi o rynkowej wartości firmy.

Przy sprzedaży biznesu powinniśmy także wziąć pod uwagę pewne czynniki rynkowe, które mogą mieć wpływ na sprzedaż spółki. Czynniki te mogą mieć wpływ pozytywny lub negatywny dla sprzedającego. Warto śledzić transakcje innych spółek działających w podobnej branży, a także zainteresować się tym, kto był inwestorem w tych transakcjach. To także ułatwi oszacowanie wartości danego biznesu. 

Gdzie sprzedam biznes?

Warto zastanowić się nad tym, kto może zostać potencjalnym kupującym naszego biznesu. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno inwestorów, jak i konkurencję. Należy więc stworzyć ofertę pod konkretnego kupującego i ją do niego dostarczyć. Trzeba też odpowiednio przygotować się do rozmów na spotkaniach sprzedażowych. Jest to bardzo ważny etap, który należy starannie opracować. Potencjalny inwestor z pewnością będzie chciał jak najwięcej dowiedzieć się o naszej firmie dlatego warto przyłożyć się do przygotowania odpowiedzi na różne pytania. Każdy zapyta między innymi o powód sprzedaży biznesu. Warto więc wcześniej zastanowić się nad tym, co możemy zaoferować potencjalnemu klientowi.

Przeczytaj też: Kupię biznes sprawdź jak to zrobić!

Nie zawsze da się bezpośrednio dotrzeć do potencjalnych kupujących – dlatego warto wiedzieć, gdzie można sprzedać biznes. W internecie można znaleźć specjalistyczne platformy, na których każdy może wystawić ogłoszenie o chęci sprzedaży biznesu. W takim ogłoszeniu należy szczegółowo opisać biznes, można także dołączyć do opisu biznesplan oraz różnego rodzaju analizy i raporty. Im obszerniej opiszemy nasz biznes, tym większa szansa na znalezienie potencjalnego inwestora. Opis powinien być merytoryczny i przyciągający uwagę. Po publikacji nasze ogłoszenie będzie dostępne w odpowiednim tematycznie dziale portalu. Takie rozwiązanie jak publikacja ogłoszenia w branżowym serwisie ma wiele zalet, gdyż za pomocą takiej platformy można też kontaktować się z potencjalnymi kupującymi i odpowiadać na ich pytania – a komunikacja z inwestorami w przypadku sprzedaży biznesu jest bardzo ważna. Pamiętajmy jednak, aby skorzystać z wiarygodnego i bezpiecznego serwisu.

Inną możliwością sprzedaży biznesu jest zamieszczenie ogłoszeń na lokalnych serwisach informacyjnych oraz serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Bardzo często zamieszczenie takiego ogłoszenia jest darmowe. Darmowe jest także dodanie ogłoszeń sprzedaży w branżowych grupach w social mediach. Takich grup jest coraz więcej, na przykład w serwisie Facebook. Warto więc wykorzystać te kanały do rozpromowania oferty sprzedaży biznesu. 

W jaki sposób sprzedam firmę?

Jeśli znaleźliśmy potencjalnego nabywcę biznesu to połowa sukcesu jest za nami. To nie koniec transakcji – kolejnym etapem bowiem są negocjacje. Trzeba się do nich dobrze przygotować, a także zadbać o profesjonalną pomoc wcześniej wspomnianych doradców. Negocjacje doprowadzą do ustalenia ceny i warunków sprzedaży biznesu. Warto wiedzieć, że aby uzyskać satysfakcjonujący nas wynik negocjacji, nie powinniśmy działać pod presją czasu. Warto zadbać o to, aby obie strony dysponowały wystarczającą ilością czasu, który można poświęcić na biznesowe rozmowy.

Przeczytaj też: Jak przygotować firmę do sprzedaży?

Sprzedaż biznesu – formalności

Ostatnim elementem sprzedaży firmy jest sporządzenie umowy sprzedaży spółki. To zadanie warto zlecić doradcy prawnemu, który od początku przeprowadzał nas przez proces sprzedaży biznesu. Najłatwiej sprzedać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż w takim przypadku należy jedynie stworzyć umowę sprzedaży udziałów. W takiej umowie powinny znaleźć się jednak pewne istotne elementy. Z pewnością niektóre punkty umowy zostaną też zmodyfikowane przez nowego właściciela. Najważniejsze w umowie są dwie kwestie: po pierwsze trzeba zadbać o to, abyśmy zostali wykreśleni z zarządu spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym; po drugie dopilnować kwestii otrzymania ustalonego wynagrodzenia. W umowie należy także zapisać informacje o obowiązkach sprzedającego i kupującego, o poufności związanej z zawarciem umowy, a także o kosztach zawarcia umowy. Z gotową umową należy udać się do notariusza celem złożenia podpisów notarialnie poświadczonych.

Przeczytaj też: Sprzedam biznes proces sprzedaży biznesu: kluczowe kroki i wskazówki

Po podpisaniu umowy sprzedaży udziałów w spółce, sprzedający ma obowiązek dokonać wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, jest on zobowiązany do zawiadomienia spółki o zbyciu udziałów na rzecz kupującego. Na sprzedającego nałożony jest obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego PIT lub CIT, w zależności od tego, czy sprzedający jest osobą fizyczną czy osobą prawną. Zarówno w przypadku podatku PIT jak i CIT, stawka wynosi 19%. Podstawą opodatkowania jest kwota jaką uzyskał sprzedający pomniejszona o koszty jakie poniósł w związku z nabyciem swoich udziałów. Kupujący natomiast ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który dla tej czynności wynosi 1%. Warto wiedzieć, że zbycie udziałów w spółce z o.o. nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przeczytaj też: Jak kupić udziały w spółce z o. o. krok po kroku

Sprzedaż biznesu – gdzie znaleźć biznes oferty?

Jeżeli interesuje nas kupno biznesu to powinniśmy w pierwszej kolejności zajrzeć na tematyczne portale ogłoszeniowe dostępne w internecie. Na takich portalach można znaleźć najróżniejsze biznes oferty. Zazwyczaj są one podzielone na tematyczne kategorie, dzięki czemu łatwiej znaleźć dziedzinę biznesu, która nas interesuje. Nie trzeba kupować całego biznesu – można pokusić się o zakup udziałów w danej spółce. Często można znaleźć oferty, w których poszukiwani są wspólnicy do prowadzenia biznesu. W serwisie ogłoszeniowym możemy także sami zamieścić ogłoszenie, w którym opiszemy, jakiego biznesu lub wspólnika do prowadzenia biznesu poszukujemy.

Przeczytaj też: Sprzedam biznes dowiedz się, jak sprzedać biznes szybko i bezpiecznie?

Na branżowych portalach ogłoszeniowych można także znaleźć propozycje ofert poświęconych szukaniu pomysłu na inwestycję. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto posiada środki finansowe i chce je zainwestować ale nie ma konkretnego pomysłu na inwestycję. Na takim portalu można także wystawić swoje ogłoszenie z informacją o chęci inwestycji kapitału. Na pewno znajdzie się ktoś, kto poszukuje inwestora.

Inną możliwością znalezienia biznes ofert są blogi, serwisy społecznościowe oraz grupy w social mediach. Takie miejsca zazwyczaj skupiają profesjonalistów z danej branży, a także biznesmenów czyli potencjalnych inwestorów. 

 

Przeczytaj też:
Sprzedam biznes w sieci – gdzie łatwo kupić lub sprzedać biznes?
Gdzie znaleźć najlepsze biznes oferty?
Najlepsze biznes oferty – gdzie szukać?
Gdzie znaleźć najlepsze biznes oferty?